Oryantasyon Sürecinde Oyunlaştırma

Şirket içindeki organik bağı güçlendirmek, etkili bir takım çalışmasına ortam hazırlamak ve ekibin motivasyonunu yükseltmek için oyunlaştırma harika bir deneyim elde etmeyi mümkün kılar. Kurum içi faaliyetlere yepyeni bir soluk kazandıran ve işin yönetimi ile ilgili süreçleri çok daha keyifli hale getiren oyunlaştırma, odağında ekip içi iletişimin en kaliteli ve eğlenceli şekilde güçlendirilmesini ele alır.

Oyunlaştırma, yeni işe başlayan çalışanın kuruma uyum sağlamasında da söz sahibidir. İşe yeni başlayan personelin ekip ile iletişimini güçlendirmek ve işe olan adaptasyonunu hızlandırmak için oryantasyon sürecinde oyunlaştırma son derece önemlidir.

Peki hem oryantasyon sürecinde hem de kurum içi iletişim faaliyetlerinde aktif bir görev alan oyunlaştırma nedir?

Oyunlaştırma Nedir?

İş dünyasında yenilikçi yaklaşımlara açık olanların gündeminde yer alan oyunlaştırma, bir oyun sistemi içinde belirlenen davranışları ve duyguları oluşturmak için uygulanan yöntemlerdir.

Kurumsal bir yapı içinde sosyal etkileşimi artırma, üretkenliği olumlu yönde etkileme ve verimlilik sağlama adına uygulanan, oyuna benzeyen ama asla oyun olmayan uygulamalar oyunlaştırma olarak ifade edilebilir.

Bu noktada, temelinde eğlence anlayışı barındıran ancak asıl amacı öğretmek ve eğitmek olan oyunlaştırma, geleneksel öğrenme metotlarına göre çok daha etkili bir seçenektir.

Oyunlaştırma, yalnızca şirket içi faaliyetlerde değil, kurumun hedef kitlesi ve iş ortakları ile olan dış ilişkilerinde de iletişim sürecinin yönetilmesi için gereklidir.

Oryantasyon Sürecinde Oyunlaştırmanın Önemi

Oyunlaştırma ile oryantasyon sürecinden maksimum oranda verim almak mümkündür. İşe girişi yeni yapılan personelin ya da personellerin ekip ruhunu daha iyi anlayabilmesi, takım çalışmasına istekli olması ve marka ile bağ kurması için oryantasyon sürecinde oyunlaştırmanın önemli bir hayli büyüktür.

Kişiye özel oyun kurguları, eğlenceli etkinlikler, yarışlar ve yarışmalar ile oryantasyon sürecine bambaşka bir boyut kazandıran oyunlaştırma, aynı zamanda kişinin işe başlangıç aşamasında kişilik özelliklerinin İK yöneticileri tarafından değerlendirilmesine olanak tanır.

Şirket içi iletişimlerini güçlendirmek, çalışanlarınızı motive etmek ve oryantasyon süreçlerinizi çok daha nitelikli kılmak için siz de iletişim formumuzu doldurarak Escapist’in muhteşem dünyasını keşfedebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir